Porady instalatora

Dlaczego warto wybrać pellet?

Co o pellecie sądzą instalatorzy kotłów i pieców na to biopaliwo? Czy wymaga on więcej „zachodu” niż węgiel i olej opałowy? Co zapewni bezawaryjną pracę kotła?

Pellet charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem kosztów produkcji do jakości paliwa. Jego wartość opałowa wynosi około 18 MJ/kg. Teoretycznie wartość opałowa węgla kamiennego wynosi około 25 MJ/kg, jednak w praktyce nie przekracza 20 MJ/kg, przy nieporównywalnie wyższym koszcie produkcji oraz o wiele bardziej negatywnym wpływie na środowisko. Co więcej, użytkownik paliwa pelletowego nie jest w stanie odczuć jego niższej wartości opałowej ze względu na wysoką sprawność kotłów pelletowych. Są one wyposażone w palnik, pracujący w trybie automatycznym. Po uzyskaniu zadanej temperatury w kotle, palnik sam się wygasza. Ponownie rozpala się, kiedy nastąpi jej spadek. Taki tryb pracy jest o wiele bardziej ekonomiczny w porównaniu do kotłów węglowych.

Właściciel kotła pelletowego powinien poszukiwać paliwa oznaczonego znakiem jakości ENplus lub DINplus. Te systemy certyfikacji mają za zadanie potwierdzić wysoką jakość pelletu, dają pewność, że paliwo jest wyprodukowane z czystej trociny bez kory, piasku i związków chemicznych. Potwierdzają także odpowiednią kaloryczność paliwa, co sprawia, że nie ponosimy dodatkowych koszów, ponieważ spalamy tylko tyle paliwa, ile potrzebujemy. Na koniec – odpowiednia jakość paliwa to także bezawaryjna praca kotła.

Adam Nocoń, PW Budmet Nocoń

Zdjęcie: Redakcja

Powiązane wpisy