Aktualności, Pellet na świecie, Pellet w praktyce

Naukowcy chcą ułatwić wykorzystanie przetworzonego drewna do produkcji pelletu

Co roku tysiące ton przetworzonych odpadów drewnianych jest zakopywane, spopielane lub mieszane z nieprzetworzonymi odpadami drzewnymi. Zarządzanie tymi odpadami jest nie tylko bardzo trudne, ale i drogie. Drewno poddane obróbce zawiera bowiem takie środki konserwujące, jak arsen, chrom czy miedź, które spowalniają jego psucie. Jak pozbyć się tych zanieczyszczeń z odpadów?

Badacze INRS znaleźli proste, skuteczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Opracowali proces, który z powodzeniem usuwa ponad 90 procent zanieczyszczeń obecnych w odpadach drzewnych poddanych obróbce. Na razie te bardzo obiecujące wyniki osiągnięto w eksperymentach prowadzonych na małą skalę w laboratorium. Jednak dzięki grantowi „Idea to Innovation Grant” uzyskanemu od National Science and Engineering Research Council profesorowie Jean-François Blais i Guy Mercier oraz ich zespół będą mogli ocenić wyniki tego procesu na większą skalę. W ten sposób określą jego „techniczną i ekonomiczną wykonalność”.

– Proces hydrometalurgiczny pozwala na równoczesne rozpuszczanie zanieczyszczeń obecnych w odpadach drzewnych – tłumaczy profesor Blais. –  Wyróżnia się spośród istniejących technologii z powodu łatwości obsługi, możliwości solubilizacji metalu i niskiej emisji gazów cieplarnianych – uzupełnia naukowiec.

Co istotne, po odkażeniu odpady drewniane można ponownie wykorzystać jako surowiec do wytwarzania produktów takich jak płyty wiórowe lub granulki grzewcze. W skrócie, ten proces hydrometalurgiczny przewyższa procesy biologiczne i termiczne stosowane obecnie do dekontaminacji przetworzonych odpadów drzewnych. Dekontaminacji – czyli usunięciu i dezaktywacji substancji szkodliwej (chemikaliów, materiałów radioaktywnych, czynników biologicznych).  Ponadto koszt procesu jest stosunkowo niski, a potencjalnie oferuje wiele korzyści:- poprawia zarządzanie przetwarzanym odpadowym drewnem poprzez odwrócenie go od składowania odpadów lub spalania,- pozwala na recykling włókien drzewnych,- zmniejsza zanieczyszczenie w przemyśle recyklingowym,- zapewnia regularną i stałą dostawę wysokiej jakości włókna drzewnego.

Źródło: Biomass Magazine

Zdjęcie: Shutterstock

 

 

Powiązane wpisy