Kotły, piece, kominki

Nowoczesność zagląda do kotłowni

O tym czy kocioł na pellet jest trudny w obsłudze i co z nim zrobić, gdy wyjeżdża się z domu na dłużej  opowiada Patryk Paterek, użytkownik kotła na pellet drzewny.

Na czym polega obsługa kotła po jego zainstalowaniu?

Nastawienie na tryb „lato” pozwala na uruchamiać kocioł wyłącznie po to , by podgrzać wodę do kąpieli czyli tak zwaną ciepłą wodę użytkową. Latem grzanie pelletem jest tańsze niż korzystanie z grzałki elektrycznej. Ponadto kocioł pracujący cały rok, nie jest narażony na korozję tak, jak urządzenie wyłączane na kilka miesięcy.

W sezonie grzewczym zasobnik z pelletem uzupełniam raz w tygodniu. Jednak nie rzadziej niż co 4-5 dni odgarniam tworzący się w zasobniku lej. Uniemożliwia on pobranie paliwa. Jest to niedogodność, wynikająca z konieczności dopasowania stylistyki zasobnika do kotła. Problem ten rozwiązuje wybór zasobnika z dnem w kształcie leja, do którego podpina się rurę podajnika.

Moja instalacja oparta jest na wymienniku płytowym – kocioł pracuje w obiegu otwartym wraz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Pozostałe odbiory są w obiegu zamkniętym. Plusem tego rozwiązania jest to, że nie muszę martwić się o temperaturę wody powracającej. W tym układzie jest ona o kilka stopni niższa od zadanej temperatury na kotle. Utrzymanie odpowiedniej temperatury wody powracającej do kotła jest często wymogiem gwarancyjnym producenta.

Przy dobrym jakościowo paliwie obsługa sprowadza się do jego uzupełniania, gdyż oferowane dziś palniki posiadają mechanizmy samooczyszczania. Ze względu na znikomą ilość popiołu szufladkę można opróżniać co miesiąc.

A co się dzieje z kotłem, kiedy wyjeżdża pan z domu na dłużej?

Kocioł wyłączam. Po powrocie nagrzanie wody zajmuje 30-40 min. Na rynku są już rozwiązania, które umożliwiają sterowanie kotłem przy pomocy smartfona. Można więc, włączyć kocioł zdalnie z dowolnego miejsca.

Fakty:

– koszt nowoczesnego, zautomatyzowanego kotła na pellet to wydatek od 7500 zł brutto.

– pellet to czyste paliwo – w kotłowni bez problemu można urządzić np. suszarnię,

– kocioł pelletowy łatwo się czyści, generuje on niewielkie ilości popiołu, który może być wykorzystywany jako nawóz,

– kocioł na pellet nie wytwarza nieprzyjemnych zapachów czy chmury dymu zasłaniającej całą okolicę,
– transport i składowanie opału w poręcznych workach (z reguły 15 kg) nie stwarza żadnego problemu.

Zdjęcie: Redakcja

Powiązane wpisy