Kotły, piece, kominki

Pellet – dostępność i jakość

O tym, czy pellet jest paliwem dostępnym i ekonomicznym, a także o jego zaletach opowiada Patryk Paterek, użytkownik kotła na pellet drzewny.

Czy pellet drzewny jest paliwem łatwo dostępnym?

W swoim kotle paliłem zarówno pellet certyfikowany, znanych marek, jak i ten bez certyfikatów. Z moich doświadczeń wynika, że dobrze jest zamówić na przykład 10 worków, zamiast całej palety. Daje to możliwość sprawdzenia produktu. Jeśli widzimy, że w workach jest dużo kurzu drzewnego, a granulat się rozpada, lepiej zrezygnować z zakupu większej partii.

Inną kwestią jest dostępność pelletu. O tym, że biopaliwo można kupić w mojej okolicy dowiedziałem się przypadkowo. Pelletu warto szukać w lokalnych tartakach i składach opału. Mówi się, że kolor nie powinien być wyznacznikiem jakości, ale jak dotąd najlepiej sprawdzał się u mnie pellet o jasnej i jednolitej barwie.

Ile zużywa pan pelletu w sezonie grzewczym?

W sezonie grzewczym spalam do 600 kg miesięcznie, średnio 19 kg/dobę. Jeśli przechodzę na letni tryb pracy, wówczas ok. 3 kg na dobę wystarczy, by podgrzać wodę do kąpieli dla czteroosobowej rodziny z dwójką dzieci.

Początkujących użytkowników trzeba uprzedzić, że w pierwszym sezonie zużycie pelletu może być nawet dwukrotnie większe. Wynika to z faktu, że w nowo wybudowanych domach jest sporo wilgoci. Trzeba więc wygrzać budynek. Kolejny sezon wypada korzystniej.

Dlaczego więc za inwestował pan w kocioł na pellet drzewny, który w powszechnej opinii jest rozwiązaniem dla bogatych?

Znam właścicieli urządzeń na ekogroszek i nieodłącznym wyposażeniem ich kotłowni jest kombinezon oraz maska. Porównując ilość spalonego pelletu z ekogroszkiem, różnice są nieznaczne. Kwestią sporną jest cena i kaloryczność. Pellet bywa droższym paliwem, a jego wartość opałowa jest przeważnie niższa niż ekogroszku (dla pelletu podaje się przedział 18–20 MJ/kg). Jak jednak zweryfikować jakość kupionego ekogroszku pod kątem zawartości wody? Opał składowany pod powoduje, że węgiel straci na kaloryczności. Ostatecznie zamiast pytać, co lepsze: pellet czy ekogroszek, radziłbym zastanowić się: dla kogo jest pellet, a dla kogo ekogroszek.

Bez wątpienia obsługa kotła na pellet jest prostsza. Solidny palnik i sterownik są gwarancją bezproblemowej pracy. Moja zapalarka naliczyła już 5 tys. cykli rozpaleń, a koszt nowej jest niewielki: 75-100 zł. Pellet poleciłbym osobom ceniącym sobie czystość i komfort użytkowania.

Zdjęcie: Propellets.at

Powiązane wpisy