Aktualności

„Energia z Drewna” na Drema Silesia 2017

Czym jest pellet? Dlaczego ogrzewać pelletem? Czy modernizacja kotła olejowego na pelletowy jest opłacalna? Jak wygląda proces certyfikacji pelletu? I co wspólnego ma pellet z niską emisją? Na te tematy można było porozmawiać podczas konferencji „Energia z Drewna” podczas targów Drema Silesia w Sosnowcu.

Konferencja „Energia z Drewna” zorganizowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie 12-13 maja była wydarzeniem promującym wykorzystanie alternatywnych paliw  w ogrzewnictwie indywidualnym w wyjątkowym miejscu – Sosnowcu, wchodzącym w skład aglomeracji śląskiej –  górniczym zagłębiu Polski.

Mimo to (a może właśnie dlatego) tematyka wzbudziła zainteresowanie zwiedzających Drema Silesia, szczególnie osób przymierzających się do wymiany starej instalacji kotłowej na nową. O najważniejszych zagadnieniach związanych z rynkiem pelletu w Polsce mówiła Jolanta Kamińska, redaktor naczelna „Magazynu Biomasa”, zaś o opłacalności wymiany dotychczasowego kotła na nowoczesne urządzenie opalane pelletem i czynnikach ekonomicznych opowiadał Robert Rogosz z Centrum Ogrzewania Pelletowego z Poznania.

 Czy to dobry czas dla pelletu? – Tak, ponieważ warto rozważyć zmianę przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego. Ceny paliw w okresie wiosenno-letnim są niższe, a opracowywane przez Ministerstwo Rozwoju rozporządzenie dotyczące kotłów na paliwa stałe, wykluczy od 2018 r. urządzenia o niższej niż 5. klasie emisyjności – tłumaczył Robert Rogosz. – Wybór paliwa przekłada się na jakość powietrza, którym oddychamy i bezpośrednio na problem niskiej emisji, czyli tych zanieczyszczeń, które generowane są przede wszystkim przez gospodarstwa domowe spalające złej jakości węgiel czy śmieci – tłumaczyła Jolanta Kamińska.

Konferencja była także okazją do zapoznania się z tematem produkcji pelletu: od surowca, poprzez proces technologiczny, pakowanie, transport i sprzedaż. – Istotne jest przechowywanie pelletu – w sklepie, składzie opłau czy markecie oraz u klienta. Nie powinno się wystawiać worków z pelletem na słońce – mówiła Maria Czech z Tartaku „Olczyk”.

Dlaczego wybrać pellet certyfikowany i jak w ogóle odróżnić taki produkt od podróbek opowiadała z kolei Agnieszka Kędziora-Urbanowicz z firmy Biocontrol, natomiast temat modernizacji kotłowni z węglowej czy olejowej na biomasową i kosztach z tym związanych podjął Paweł Biernacki z Polskiej Izby Biomasy.

Na stoisku „Magazynu Biomasa”, patrona medialnego targów Drema Silesia, prezentowany był nowoczesny kocioł pelletowy firmy PW Budmet Nocoń – rozwiązanie budziło duże zainteresowanie uczestników targów – osób indywidualnych, przedsiębiorców i instalatorów.

Targi Drema Silesia potrwają do niedzieli 13 maja w Expo Silesia w Sosnowcu. Zapraszamy do odwiedzenia stoiska „Magazynu Biomasa”, „Rynku Pelletu” i Centrum Ogrzewania Pelletowego.

Zdjęcia: Jolanta Kamińska

Powiązane wpisy