Kotły, piece, kominki

Piece i kominki na pellet – ciepło i design w domu

W bogatej palecie ofert dystrybutorów i w sprzedaży dostępne są piece i kominki pelletowe na każdą kieszeń, spełniające najbardziej wyszukane wymogi, nagradzane podczas międzynarodowych targów branżowych, a nawet laureaci prestiżowej Red Dot Product Award 2016. 

Dostępne obecnie na światowym rynku piece i kominki na pellet to jednak nie tylko doskonała technologia, ale również ciekawy desing. Kto uczestniczy w rozwoju tej branży, doskonale wie, że właśnie na tym polu producenci prześcigają się w pomysłach, wariantach kolorystycznych i materiałach wykończeniowych, kształtach i formach.

Największe zmiany, co podkreślają importerzy i dystrybutorzy, zauważalne są w przypadku piecyków, które początkowo spełniać miały przede wszystkim funkcje grzewcze – stąd proste obudowy, najczęściej stalowe w niezbyt interesującym kształcie. – Moim zdaniem klienci dzielą się na dwie grupy – pierwsza to tacy, którzy poszukują niskiej ceny oraz funkcjonalności i design nie jest brany pod uwagę. Jeżeli chcą, aby piecyk na pellet ogrzewał pomieszczenie, w którym nie przebywają na co dzień, wybierają najczęściej model THERMOROSSI 1000 Easy, czyli w kolorze antracytowym, który pasuje do każdego wnętrza. Osoby zainteresowane ogrzaniem większej liczby pomieszczeń poszukują kominka z rozprowadzeniem ciepłego powietrza kanałami (DGP – dystrybucja gorącego powietrza) i stawiają na model 5000 również w kolorze antracytowym – tłumaczy Tomasz Nowak, dyrektor handlowy firmy BIOPAL.

Ale druga grupa klientów zwraca baczną uwagę na wygląd urządzenia. To z myślą o nich, grupie systematycznie powiększającej się i coraz bardziej wymagającej, producenci tworzą istne cacka. Obecnie klienci mogą wybierać np. kształt szyby spośród prostych, panoramicznych, półokrągłych, bocznych. Niepowtarzalnego uroku jednak nadają im przede wszystkim obudowy. To one decydują o wyjątkowości tego urządzenia jako wyposażenia głównego pomieszczenia gościnnego domu. Na rynku dostępne są więc piece z wykończeniem ze stali emaliowanej, naturalnego kamienia i kaflami w stylizacjach retro, klasycznych i modern, wolno stojące i do montażu przy ścianie albo nawet w narożniku. Do wyboru są wersje z połyskiem lub matowe, w niemalże całej palecie barw. Jeszcze więcej możliwości wykorzystania urządzenia grzewczego w stylizacji pomieszczenia dają wkłady kominkowe. Rekordy popularności biją kominki trójstronne, szklane w obudowie z betonu architektonicznego, wykorzystywane jako np. ściana działowa dwóch dziennych pomieszczeń albo salonu i kuchni. Industrialny design podkreśla nowoczesność i funkcjonalność wyposażenia domu.

Nieustannym powodzeniem wśród klientów cieszą się także wykończenia z kamieni, drewna i kafli szamotowych. Przy odpowiednim zaprojektowaniu obudowy wkładów kominkowych, a właściwie ich przedłużeniu, mogą służyć także np. jako półki pod telewizory, na książki albo pamiątki z podróży. Wśród propozycji klasycznych wciąż króluje marmur w różnych kolorach i stylizacjach. Ostatnio wzrasta zainteresowanie kaflami, zwłaszcza indywidualnie projektowanymi, malowanymi, wyrabianymi w kaflarniach – manufakturach, z których Polska może być dumna. Niczym przed laty tego typu piece i kominki, obudowane kaflami z malowanymi obrazami są niezwykle ciekawą propozycją do wykorzystania przez projektantów wnętrz.

Mogą oni korzystać z całej gamy propozycji producentów pieców i kominków z Polski i niemal całego świata, choć przyznać należy, że szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się propozycje włoskich designerów. W zasięgu zainteresowania polskiego klienta są więc najciekawsze propozycje zarówno pod względem technologicznym, jak i designu.

Autor: Beata Klimczak

Zdjęcia: www.ekoflam.pl, www.biopal24.pl

Powiązane wpisy