Aktualności, Kotły, piece, kominki

Piece i kominki pelletowe – technologia na pierwszym planie

Piece i kominki na pellet, od kilku lat coraz popularniejsze na polskim rynku, gwarantują nie tylko ciepło, ale też doskonałe uzupełnienie aranżacji wnętrza. Zarówno rozwiązania techniczne, jak i nowoczesny design powodują, że oferta tych urządzeń jest coraz obszerniejsza. Wybierać można wśród doskonałych propozycji producentów polskich, włoskich czy belgijskich.

Zainteresowanie ekologią w połączeniu z ekonomią systemów grzewczych powoduje, że w ostatnich latach trendy w tej materii ulegają wyraźnym zmianom. Po tym, jak sprawdzonym źródłem ciepła dla domu okazały się kotły na pellet, producenci zaproponowali klientom piecyki i kominki opalane pelletem. Oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że większość z tych urządzeń jest nie tylko wygodna w codziennym
użytkowaniu, ale też niezwykle interesująca pod kątem designu.

W wielu salonach, bo z myślą o salonach właśnie powstały, ozdobny czy modernistyczny piec stanowi centrum towarzyskiego życia. Co jest ważne także dla zainteresowanych – ich ceny pozostają w zasięgu osób średnio zarabiających, bo kształtują się na poziomie już od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

– Oferta polskich producentów w zakresie kominków, piecyków i wkładów nie jest zbyt szeroka. Dlatego większe zainteresowanie wzbudzają urządzenia z importu. Być może w miarę rozwoju producentów w Polsce, sytuacja ta się odwróci – twierdzi Tomasz Nowak, dyrektor handlowy firmy BIOPAL.

Technologia jednak na pierwszym planie

Piece i kominki w domu są też dzisiaj modne. Żywy ogień nadaje specyficznego uroku i powoduje, że otoczenie
staje się bardziej przyjazne. I choć to cechy wtórne tych urządzeń, to jednak przyznać trzeba, że na co dzień bardzo ważne dla mieszkańców. Decydując się na zakup pieca czy kominka, nikt jednak nie pyta sprzedawcy, czy płomienie będą ładnie się układać. Klient po pierwsze chce, żeby urządzenie było estetyczne i by spełniało wymogi, jakimi zamierza je obarczyć. Bogata oferta pozwala sprostać niemal wszystkim wymaganiom. Nowoczesne technologie pozwalają na wykorzystanie ciepła wyprodukowanego w piecu czy kominku do ogrzania domu, nawet do podgrzania wody czy sterowania nim na odległość przy użyciu smartfonu.

Podstawowy podział piecyków i kominków na pellet to urządzenia powietrzne i urządzenia z płaszczem wodnym. Pierwsze z nich radzą sobie np. z ogrzaniem domu jednorodzinnego o powierzchni 100-120 m2. Na rynku możemy spotkać rozwiązania do ogrzewania jednego pomieszczenia – piecyki grawitacyjne (bez wentylatorów wydmuchujących ciepłe powietrze) oraz wyposażone w wentylator. Zaletą piecyków grawitacyjnych jest z pewnością ich prawie bezgłośna praca, ponieważ podobnie jak piecyki na drewno, ogrzewają przestrzeń, emitując innych źródeł ciepła. Nie są jednak przeznaczone do ogrzewania dużych powierzchni. Dla tych lepszym rozwiązaniem są piece i kominki wyposażone w płaszcz wodny. Różnorodność wariantów instalacji pozwala na odpowiedni dobór urządzenia grzewczego do oczekiwań i możliwości klienta. Najprostsze rozwiązanie to wykorzystanie grzejników, najbardziej rozbudowane opiera się na zintegrowaniu z innymi źródłami ciepła.
W przypadku urządzeń tego typu cechą niezwykle ważną jest wbudowany zasobnik na pellet, nawet do 40 kg.

Wszystko to służy przede wszystkim wygodzie w obsłudze „salonowych” urządzeń grzewczych: uzupełnianie
zasobnika odbywa się co kilka dni, usuwanie czystego popiołu również nie częściej. Wygodzie i komfortowi użytkowania, a także ekonomii służą też możliwości programowania pieców i kominków np. poprzez odpowiednie ustawienie tygodniowych godzin pracy, skorelowanie urządzenia z zewnętrznymi sterownikami temperatury, aż w końcu po sterowanie poprzez wiadomości SMS czy dzięki aplikacjom na telefon.

Autor: Beata Klimczak

Zdjęcia: www.wentor.pl

Powiązane wpisy