Pytania i odpowiedzi

Ile potrzebuję pelletu do ogrzania domu?

Zastanawiasz się nad zainwestowaniem w kocioł na pellet, ale nie wiesz ile paliwa będziesz zużywał w trakcie sezonu? To zależy od kilku czynników: samego kotła, wielkości domu, jego stanu, a także jakości samego pelletu drzewnego.

Ile pelletu muszę kupić na sezon do ogrzania ok. 150 m2 domu i wody? Piec nowy, instalacja nowa. Jak oszacować taki zakup?

Producenci pelletu wysokiej klasy oceniają, że do ogrzania domu o powierzchni ok. 150 m2 i wody potrzeba około 5 ton paliwa. Oszacować takie zakupy na zapas jest trudno. Na wysokość zużycia pelletu składa się wiele czynników, choćby warunki pogodowe. Ale abstrahując od tego, czy w sezonie na dworze jest zimniej, czy cieplej – na zużycie pelletu ma wpływ zapotrzebowanie energetyczne budynku, który im lepiej ocieplony, tym będzie potrzebował
mniej paliwa do ogrzania.

Poza tym ważne są odpowiednie ustawienia kotła. Nie bez znaczenia jest także jakość pelletu – im gorsza, tym spalimy go więcej, by uzyskać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

Wiele stron internetowych oferuje kalkulatory kosztów pozwalających obliczyć ilość pelletu potrzebną do ogrzania domu o konkretnej powierzchni, jednak trzeba takie dane traktować orientacyjnie.

Zdjęcie: 123rf