Od 1 września w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa, zabraniająca spalania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Czy za Śląskiem i Małopolską, która przepisy antysmogowe wprowadziła w styczniu 2017 r. pójdą inne regiony kraju?
– Stoimy u progu rewolucyjnej zmiany. Uchwała antysmogowa dla regionu wchodzi w życie 1 września i wierzę, że po Małopolsce i Śląskim tym tropem pójdą kolejne województwa – powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.
Na Śląsku odnotowuje się najwięcej w skali kraju zachorowań i zgonów spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem. Konieczne więc było wprowadzanie maksymalnie szybko zdecydowanych zmian dotyczących walki ze smogiem i zjawiskiem tzw. niskiej emisji.
Kotły tylko na 5.
Od dziś w kotłach i piecach zainstalowanych w województwie śląskim nie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Uchwała obowiązuje także wszystkich, którzy po 1 września br. planują instalację urządzeń grzewczych. Zgodnie z przyjętymi zapisami muszą być to kotły o minimum 5. klasie emisji. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości ich użytkowania: w przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Graniczną datą obowiązkowej wymiany kotła 3. i 4. klasy emisji ma być koniec 2027 r. na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ta regulacja również obowiązuje od 1 września 2017 roku.
Nowe prawo dopuszcza stosowania biomasy stałej o niższej niż 20 proc. zawartości wilgoci, co jest dobrą prognozą dla producentów pelletu drzewnego i przemysłowego oraz brykietu.
Kampania informacyjna
Władze województwa śląskiego zapowiedziały start kampanii informacyjnej skierowanej do mieszkańców regionu. Ma być ona napisana prostym językiem i wyjaśniać założenia nowych przepisów oraz konsekwencje nie zastosowania się do obowiązującego prawa. – Wciąż czekamy na ruch ze strony rządu i decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży paliw niskiej jakości i nieekologicznych kotłów – mówi Wojciech Saługa, odnosząc się do prac nad rozporządzeniem dotyczącym sprzedaży kotłów na paliwa stałe 0 mocy do 500 kW.
Górnictwo węgla kamiennego będzie musiało dostosować się do nowej rzeczywistości i musi oferować produkty, które spełniają wymogi uchwał antysmogowych. Dziś obowiązują one tylko na Śląsku i w Małopolsce, ale przygotowywane są w innych województwach: mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim.
Źródło: wnp.pl
Zdjęcie: 123rf