Aktualności, Porady instalatora

Pellet – jedno paliwo, różne urządzenia

Czy Polacy przekonują się do urządzeń na pellet? Jak rozwija się rynek kotłów na biomasę, które z nich są popularne i dlaczego? Na pytania redakcji odpowiada Mirosław Olszewski, współwłaściciel Alfa Term, firmy z wieloletnim doświadczeniem w branży grzewczej.

Czy Polacy przekonują się do ogrzewania pelletem?

W Polsce wzrost zainteresowania pelletem widać wyraźnie na przestrzeni ostatnich 4–5 lat. Powodów jest kilka. Pellet produkuje się z odpadów drzewnych, dzięki czemu jest neutralny pod względem emisji CO2.
Cena pelletu jest stabilna, a jego zakup o wiele łatwiejszy niż kilka lat temu. Co więcej, pellet jest wygodnie zapakowany – najczęściej w 15 kg worki. Współczesne kotły na pellet automatycznie dawkują paliwo, rozpalają, dostosowują ilość wytworzonej energii do zapotrzebowania na ciepło w budynku i modulują mocą, pracując ze sprawnością około 90 proc. Kotły pelletowe są komfortowe, bezpieczne w działaniu oraz łatwe w obsłudze i czyszczeniu, a niewielką ilość popiołu, która zostaje po spaleniu pelletu (5-10 kg z 1 tony pelletu), można rozsypać
w ogródku.

Czy dysproporcja między ceną pelletu a ceną innych paliw stałych jest tak duża, że może zniechęcać do przejścia na ekologiczne ogrzewanie?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę jedynie koszt wytworzenia 1 kWh energii, to najtaniej uzyskamy ją spalając drewno kawałkowe, potem miał, węgiel, ekogroszek i na końcu pellet. Jest to jednak matematyczne wyliczenie wynikające z wartości opałowej danego paliwa i jego ceny za tonę. Drewno kawałkowe efektywnie spali się w kotłach zgazowujących drewno. Wg statystyk, w 2014 r. kotły na zgazowanie drewna stanowiły 3 proc. sprzedaży wszystkich kotłów na biomasę, a kotły na pellet 14 proc. Dzisiaj klienci często wybierają pomiędzy kotłami na pellet i ekogroszek. W tym przypadku koszty ogrzewania budynku będą tańsze przy użyciu ekogroszku (około 15 – 20 proc.), natomiast trzeba sobie zdać sobie sprawę z różnic w konstrukcji tych urządzeń, ich działaniu, obsłudze, a także wyglądzie kotłowni itp.

Sporo mówi się o niemal bezobsługowych kotłach i palnikach pelletowych. Czy faktycznie są one tak wygodne w użytkowaniu?

Współczesne kotły i palniki na pellet wyposażone są w wiele elementów, zarówno mechanicznych, hydraulicznych,
jak i elektrycznych, które sprawiają, że są one bezpieczne i łatwe w użytkowaniu. To oznacza zminimalizowaną
obsługę urządzeń. Są kotły pobierające pellet (pneumatycznie lub za pomocą podajnika ślimakowego) z zewnętrznego, dużego zbiornika – te urządzenia automatycznie czyszczą palnik i wymiennik w kotle oraz usuwają i kompresują popiół w odpowiednim pojemniku. W takim przypadku obsługa polega wyłącznie na opróżnieniu raz lub dwa razy w sezonie pojemnika ze skompresowanym popiołem. To rozwiązanie jest niestety dość kosztowne.
Najczęściej klienci kupują kompaktowe kotły na pellet ze zbiornikami 60–200 kg, przy których wykonujemy
kilka prostych czynności co kilka dni lub raz na tydzień.

Zdjęcie: DEPI

Powiązane wpisy