Aktualności, Pellet w praktyce

Czyste powietrze z Akademią Pelletu

Dlaczego ogrzewanie pelletowe jest lepsze niż węglowe? Ile kosztuje modernizacja kotłowni i skąd wziąć pieniądze na remont? Dlaczego zmiana się opłaca? To tylko kilka z pytań, na które można usłyszeć odpowiedź w trakcie Akademii Pelletu. Nowy cykl spotkań edukacyjnych, którego organizatorem jest wydawca „Magazynu Biomasa”, zainaugurowało spotkanie z mieszkańcami gminy Ryczywół.

– To ważne, by promować ekologiczne metody ogrzewania, dlatego cieszę się, że pierwsze takie spotkanie odbyło się właśnie u nas. Mam nadzieję, że kolejne gminy pójdą naszym śladem – podkreśla Renata Gembiak-Binkiewicz, wójt Ryczywołu.

Renata Gembiak-Binkiewicz, wójt Ryczywołu

W spotkaniu, które odbyło się 6 lipca, wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców powiatu obornickiego, którzy dowiedzieli się m.in., w jaki sposób można skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Piecyk 2017”.            – Program będzie realizowany od 2017 do 2019 roku. Umowy na pożyczki będą zawierane do końca 2017 roku – tłumaczył Maciej Kołowski, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Planowany termin naboru wniosków to 16 sierpnia, a dokumenty będą przyjmowane aż do wyczerpania budżetu programu. O dotację mogą się starać wyłącznie osoby prywatne, nie firmy. Podczas spotkania nie zabrakło też głosu przedstawicieli firm, które proponują ekologiczne metody ogrzewania. Wśród nich odbyła się prelekcja Roberta Rogosza, przedstawiciela Centrum Ogrzewania Pelletowego, które jest współorganizatorem Akademii Pelletu.

Robert Rogosz, Centrum Ogrzewania Pelletowego

Czyste powietrze z Akademią Pelletu

Dlaczego ogrzewanie pelletowe jest lepsze niż węglowe? Ile kosztuje modernizacja kotłowni i skąd wziąć pieniądze na remont? Dlaczego zmiana się opłaca? To tylko kilka z pytań, na które można usłyszeć odpowiedź w trakcie Akademii Pelletu. Nowy cykl spotkań edukacyjnych, którego organizatorem jest wydawca „Magazynu Biomasa”, zainaugurowało spotkanie z mieszkańcami gminy Ryczywół. – Naszym celem jest walka ze stereotypami – zaznaczył Robert Rogosz. – Często gdy mówi się o pellecie, przede wszystkim podkreśla się, że to paliwo dla bogatych. Nic bardziej mylnego. Podczas moich prezentacji pokazuję czarno na białym, jak kształtują się koszty ogrzewania w porównania do węgla, gazu czy oleju.

Łukasz Wais, Greenheat

W pierwszym spotkaniu w ramach Akademii Pelletu wzięli udział producenci kotłów (P.W. „Budmet”, RenCraft, Greenheat) oraz pelletu (Green Pell). Kolejna edycja odbędzie się 7 sierpnia w Pobiedziskach (woj. wielkopolskie).

Zdjęcie: DEPI

Powiązane wpisy