W Wielkiej Brytanii rynek pelletu rozwija się dynamicznie od kilku lat, przede wszystkim za sprawą nowych inwestycji w duże kotły energetyczne opalane pelletem. Brytyjczycy coraz chętniej wymieniają stare kotły węglowe w domach na nowoczesne kotły biomasowe.
Wielka Brytania bardzo serio podchodzi do unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, a pellet doskonale wpisuje się w rządową strategię dekarbonizacji kraju, zakładającą zmniejszenie emisji CO2 do 2020 r. o co najmniej 34 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r.
Karierę pelletu na Wyspach ułatwia fakt, że węgiel nie jest postrzegany przez Brytyjczyków jako filar bezpieczeństwa energetycznego, a krajowe wydobycie surowca wygasa. Dziś Wielka Brytania to lider wykorzystania pelletu na skalę przemysłową – w dużych, dedykowanych spalaniu tego biopaliwa instalacjach biomasowych. Rząd wspiera tego typu projekty poprzez system dopłat, tzw. zielonych certyfikatów, których cena wynosi ok. 46 funtów za 1 MWh energii elektrycznej.
Z kolei wsparcie wykorzystaniu pelletu w kotłach zapewnia program Renewable Heat Incentive skierowany do gospodarstw domowych, zarządców budynków użyteczności publicznej i właścicieli budynków biurowych. Krótko mówiąc – państwo płaci obywatelom za zainstalowanie „pelleciaka”.Taka pomoc trwa aż 7 lat. Według danych przedstawionych w UK Wood Pellet Market w 2015 r. Wielka Brytania skonsumowała aż 7,7 mln ton pelletu drzewnego!
Zdjęcie: 123rf