Idea ekologii, ekonomia i estetyka – oto podstawowe trzy „e”, które doskonale charakteryzują wykorzystanie pelletu do ogrzewania budynku i podgrzewania wody. Pellet z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników i użytkowników. Co ciekawe, najczęściej borykają się oni z dość prozaicznym problemem, jakim jest dotarcie do interesujących ich informacji na temat produktu, kotłów i innych urządzeń związanych z tego typu ogrzewaniem. Co prawda wielu producentów stara się promować wiedzę o swoich urządzeniach, np. wykorzystując firmowe strony internetowe, jednak nie zawsze znaleźć tam można odpowiedzi na nurtujące użytkowników pytania.
Czy palenie pelletem jest bezpieczne?
Palenie pelletem dobrej jakości jest ekologiczne i bezpieczne, oczywiście przy zachowaniu kilku podstawowych zasad. Na pewno konieczne jest korzystanie z usług i rad wykwalifikowanej kadry monterów i kominiarzy. Przy spalaniu pelletu, tak jak przy spalaniu innych paliw, nad paleniskiem unoszą się gazy, dlatego ważnym elementem jest zamontowanie w kotłach kanałów z powietrzem wtórnym, umożliwiającym ich całkowite spalanie.
Kotłownia powinna być odpowiednio wentylowana przez cały okres grzewczy nie tylko przez kanał wentylacyjny, ale też dopływ czy nawiew powietrza z zewnątrz, np. poprzez odpowiednio zaprojektowany dodatkowy kanał z zamontowanym kolankiem dla wyhamowania nawiewu albo przynajmniej otwór w ścianie, który jednak może zbytnio wychładzać pomieszczenie. Konieczne są też odpowiednio zaprojektowane kominy.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących działania kotła należy zasięgać porady w serwisie i najlepiej nie naprawiać i nie modernizować urządzeń na własną rękę!
Zdjęcie: 123rf