Odpowiednia temperatura w domu to nie tylko kwestia tego czym i ile palimy. Ważne jest i to, byśmy nie pozwolili uciec wyprodukowanemu ciepłu.
Szczelność drzwi i okien
Żeby nie marnować ciepła, trzeba uszczelnić drzwi i okna. Można to zrobić na przykład samoprzylepnymi uszczelkami do okien.
Ekrany zagrzejnikowe
Tego typu ekrany pozwalają skierować ciepło w stronę ogrzewanego pomieszczenia i ograniczają jego absorpcję przez ściany budynku.
Grzejniki tylko odsłonięte
Należy zadbać o to, by nie przysłaniać grzejników zasłonami czy meblami. Każdy przedmiot na drodze między grzejnikiem, a przestrzenią ogrzewanego pomieszczenia stanowi barierę, na której tracimy ciepło.
Wykorzystajmy słońce
Wychodząc z domu, zostawmy odsłonięte rolety/ zasłony. Warto wykorzystać naturalne źródło ciepła, jakim są promienie słoneczne, by zyskać choć trochę darmowego ciepła.
Nadmierne grzanie to wydatki
Błędem wielu początkujących użytkowników kotłów jest przekonanie, że ustawienie na regulatorach pokojowych wyższej niż potrzebujemy temperatury spowoduje szybsze nagrzanie pomieszczeń. Takie zabiegi nie przyspieszą osiągnięcia komfortowej temperatury, a narażą nas na spalanie większej ilości paliwa.
Co za dużo, to niezdrowo
Przegrzewanie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów szkodliwych dla naszego zdrowia. W przegrzanym pomieszczeniu, w którym dodatkowo utrzymuje się podwyższona wilgotność powietrza (ze względu na gotowanie, prasowanie, kąpiele) łatwiej o rozwój zarodników grzybów, m.in. zniesławionej negatywnymi skutkami dla zdrowia człowieka pleśni.
Zdjęcie: wentor.pl