Aktualności, Kotły, piece, kominki

Palnik na pellet – wydajność i moc urządzenia

O wydajności palników pelletowych świadczy ich zastosowanie w budynkach o dużo większym zapotrzebowaniu na ciepło niż domy jednorodzinne. Hale przemysłowe, budynki miejskie, zakłady pracy czy spółdzielnie mieszkaniowe coraz częściej automatyzują kotłownie, by zaoszczędzić na kosztach obsługi, a palnik pelletowy zapewnia niemal tę samą wygodę, co gaz i olej. Przede wszystkim jednak zakup pelletu jest bardziej opłacalny niż kupno oleju czy gazu.

Pamiętać trzeba, że przeprowadzając zmianę w układach zamkniętych podlegających Urzędowi Dozoru Technicznego, należy przejść procedurę modernizacji. Zgodnie z przepisami prawa takie modernizacje można wykonywać obecnie do mocy 300 kW.

Jak dobrać moc urządzenia?

Moc palnika na pellet dobieramy do zapotrzebowania obiektu na ciepło. Można ją oszacować po dotychczasowym średnim zużyciu opału, np. węgla czy oleju. Jeśli nie dysponujemy takimi danymi, to sugerujemy się wielkością powierzchni do ogrzania i sposobem ocieplenia budynku. Zaletą palników na pellet jest ich precyzyjny sposób działania poprzez płynny sposób regulacji podawania paliwa i modulację pracy. Mogą się dowolnie włączać i wyłączać, produkując tylko tyle ciepła, ile w danym momencie potrzebuje instalacja. W przeciwieństwie do kotłów retortowych, palniki na pellet nie potrzebują pracować w podtrzymaniu i nie mamy tutaj do czynienia ze stratą wytworzonej energii.

Montaż palnika nie jest skomplikowany, jednak warto powierzyć go specjalistom. Odpowiednio przeszkoleni przez producenta instalatorzy fachowo zainstalują palnik oraz dobiorą odpowiednie parametry spalania. Właściwa regulacja pozwoli na efektywne spalanie, jeszcze lepiej chroniąc środowisko naturalne. Modernizacja kotłowni przynosi bardzo dużą wygodę dla użytkownika – palnik sam pracuje, zapewniając ciepło domownikom i czystość w kotłowni.

Wiesław Skiepko, właściciel i główny konstruktor firmy Eco-palnik

Zdjęcie: Eco-palnik

Powiązane wpisy