Alfabet pelletu

M jak modernizacja

Alfabet pelletu czyli podstawowe informacje o pellecie drzewnym – czym jest pellet, jakie są koszty ogrzewania pelletem, dlaczego popiół ze spalania pelletu to doskonały nawóz do przydomowego ogródka i wiele więcej.

M jak modernizacja

Choć popularność pelletu wśród Polaków rośnie, wielu z nich posiada niedawno zakupione kotły na ekogroszek, węgiel i olej, na które wydali sporo pieniędzy, więc nie interesuje ich inwestowanie w nowe, ekologiczne źródła grzewcze.

Planując wymianę lub montaż palnika pelletowego do tradycyjnego kotła, należy przede wszystkim sprawdzić i upewnić się, czy obecnym model urządzenia nadaje się do modernizacji. Aby to zrobić, trzeba zweryfikować wymiary komory spalania i drzwiczek paleniska, a także typ wymiennika ciepła. Żeby palnik pelletowy działał sprawnie, musi mieć możliwość dopalania spalin oraz odpowiedniego uformowania płomienia.

Przed montażem trzeba też zwrócić uwagę na budowę wymiennika do spalania pelletu, który jest mniej kaloryczny i emituje większy strumień gazów spalinowych – idealne są wymienniki trzyciągowe, najlepiej w formie płomienic. Po oszacowaniu możliwości modernizacji kotła, warto też zwrócić uwagę na wymiar kotłowni. Poza palnikiem potrzebny będzie bowiem także kosz pelletowy.

Zdjęcie: Propellets.at

Powiązane wpisy