Pytania i odpowiedzi

Kotłownia – jak powinna wyglądać?

Przebudowujesz kotłownię, wymieniasz piec. Czy musi ona być jakoś specjalnie zaprojektowana, wietrzona? Ile miejsca zarezerwować na piec pelletowy, a ile na składowanie paliwa?

Kotłownia – jak powinna wyglądać?

Wiele zależy od tego, jaki kocioł chcemy zamontować. Na nowej generacji kocioł o mocy 20 kW wraz ze zbiornikiem
paliwa zarezerwować należy powierzchnię ok. 2 m2. Składowanie pelletu też nie jest problemowe, bo jego zapas można systematycznie uzupełniać.

Jednak pomieszczenie powinno być suche, dobrze wentylowane. Wilgoć, nawet jeśli pellet przechowywany jest w workach (bywa, że czasami dochodzi do uszkodzenia folii), może źle na niego wpływać, a co za tym idzie, skutkować problemami z kotłem podczas spalania. Powierzchnia na składowanie pelletu zależna jest też od tego, czy decydujemy się na zakup biopaliwa w workach (do wyboru po 15 i po 25 kg), czy też może w tzw. big bagach (1000 kg) lub luzem, bo i taka możliwość istnieje.

Przy planowaniu modernizacji kotłowni należy także pamiętać o wolnej przestrzeni przy urządzeniach, do których musi mieć dostęp serwisant. I na koniec rzecz bardzo prozaiczna, o której wiele osób zapomina – otwór drzwiowy musi być odpowiednio szeroki, by kocioł dało się łatwo wnieść i wynieść z pomieszczenia.

Zdjęcie: 123rf

Powiązane wpisy