Certyfikacja pelletu drzewnego to potwierdzenie wysokiej jakości produktu. W Polsce coraz większa liczba producentów pelletu ubiega się o uzyskanie certyfikatu DINplus lub ENplus gwarantujących, że paliwo wytworzono z czystej trociny, bez dodatku kory, piasku i substancji chemicznych.
Dlaczego to ważne? Pellet certyfikowany to potwierdzenie międzynarodowych standardów jakości paliwa, co jest niezbędne jeśli rozważamy jego eksport za granicę – do Włoch, Niemiec, Austrii czy krajów skandynawskich. Certyfikat określa procentową zawartość wilgoci, siarki czy popiołu, poza tym gwarantuje powtarzalność produktu – mamy więc pewność, że każda partia zamówionego towaru jest taka sama.
Użytkowanie pelletu certyfikowanego zapewnia bezawaryjną pracę kotła czy palnika pelletowego. Stosując produkt bez certyfikatu ryzykujemy powstawanie nagarów czy skrzepów w urządzeniu, choć nie jest to regułą.
W Polsce już 25 producentów pelletu drzewnego może pochwalić się certyfikatem DINplus. Do ich grona dołączyła firma Maximer z Białegostoku, działająca na rynku biopaliw od 2009 r.
Proces przygotowania do certyfikacji przeprowadziła firma Biocontrol, która odpowiadała również za wyposażenie i uruchomienie laboratorium zakładowego. Natomiast audyt certyfikacyjny przeprowadziła Jednostka Certyfikująca Control Union Polska – autoryzowana przez Europejską Radę Pelletu (European Pellet Council – EPC) do prowadzenia procesów certyfikacji według standardu ENplus/DINplus. Certyfikat został przyznany na okres pięciu lat, a firma Maximer w celu jego utrzymania będzie musiała poddawać się corocznym audytom nadzoru wykonywanym przez Jednostkę Certyfikującą.
Aktualną listę polskich wytwórców pelletu drzewnego jakości A1 można znaleźć na stronie: http://www.dincertco.tuv.com
Zdjęcie: 123rf, DIN CERCTO