Pellet w praktyce

Kocioł pelletowy – od czego zacząć?

W cyklu „Pellet w praktyce” wspólnie z firmą PW Budmet Nocoń zainstalujemy w domu jednorodzinnym kocioł pelletowy, a następnie opowiemy Państwu, jak w praktyce wygląda korzystanie z tego rodzaju paliwa.

Akcja edukacyjna „Pellet w praktyce” jest odpowiedzią na pytania Czytelników. Te najczęstsze dotyczą zużycia pelletu i kosztów, jakie wiążą się z wyborem tego biopaliwa. Nie brakuje pytań od osób, które chcą wiedzieć, jak obsługiwać instalację pelletową, ile kosztuje jej montaż i w końcu – jak dobrać paliwo, by nie mieć kłopotów ze spalaniem, nagarami czy dużą ilością popiołu.

Przygotowanie kotłowni

Przed zakupem kotła musimy przygotować pomieszczenie kotłowni i instalację grzewczą. Podstawowym warunkiem uruchomienia kotła c.o. jest dopływ świeżego powietrza do kotłowni. Jeżeli inwestor buduje/projektuje kotłownię, najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie kanału wchodzącego przez ścianę do budynku na wysokości około 2 m, kanał powinien być skierowany w dół i zakończony kolanem na wysokości około 30 cm od posadzki. Wymagany przekrój to około 200 mm2 (lub okrągły fi = 160 mm).

Drugim ważnym elementem kotłowni jest kanał wentylacyjny (wyciągowy) – zwykle usytuowany przy kanale spalinowym. Jest to kratka wyciągająca zadymione powietrze z kotłowni.

Ustawienie kotła

Jeśli kocioł ma służyć dobrze musi być regularnie serwisowany. I dlatego trzeba zapewnić wygodny dostęp do niego. Aby tak było trzeba zostawić wokół urządzenia minimum 400 mm przestrzeni. Kocioł ustawia się na niepalnym, izolowanym cieplnie podłożu, którego wymiary zwykle są większe od podstawy kotła co najmniej o 200 mm. Kotły na paliwa stałe powinny być montowane w instalacji zabezpieczonej układem otwartym lub zamkniętym, o ile zostaną zabezpieczone dodatkowym wymiennikiem.

Warto też uwzględnić minimum 100 cm wolnej przestrzeni po stronie zasobnika, w przypadku kotłów z podajnikiem. A jeśli mamy kocioł z ręcznym zasypem czyszczonym od góry i z boku powinien być zachowany odstęp od ściany przynajmniej z jednej strony ok. 80 cm dla swobodnego dostępu do konserwacji. Zachowany powinien być także łatwy dostęp do podłączenia hydraulicznego, kominowego i elektrycznego.

Na potrzeby akcji „Pellet w praktyce” wybrano kocioł Forest firmy PW Budmet Nocoń.

Zdjęcie: Redakcja

Powiązane wpisy