Alfabet pelletu

O jak oferta

Alfabet pelletu czyli podstawowe informacje o pellecie drzewnym – czym jest pellet, jakie są koszty ogrzewania pelletem, dlaczego popiół ze spalania pelletu to doskonały nawóz do przydomowego ogródka i wiele więcej.

O jak oferta

Polska jest w czołówce europejskich producentów pelletu. Z powodu wciąż niewielkiej konsumpcji
tego paliwa na krajowym rynku, większość surowca (blisko 70 proc. – dane Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii) trafia na zachód – głównie do Niemiec, Danii, Włoch i Francji. Nie wpływa to jednak na mniejszą dostępność pelletu, który w Polsce można znaleźć nie tylko w wybranych składach opału, ale też centrach grzewczych, centracg ogrodniczych, marketach budowlanych, a nawet na stacjach benzynowych.

Warto także popytać w pobliskich tartakach – bardzo wiele firm zajmujących się obróbką drewna wykorzystuje pozostały odpad do produkcji biopaliw na lokalny rynek.

Coraz szersza oferta jest dostępna w internecie – obecnie sklepy internetowe sprzedają marki różnych producentów, a wachlarz cen jest bardzo szeroki. To sprawia, że wciąż rośnie dostępność pelletu, który niemal zawsze można kupić z dostawą pod dom.

Zdjęcie: 123rf

Powiązane wpisy