Pellet to nowoczesne, ekologiczne i czyste paliwo wykorzystywane do ogrzewania domów, przedsiębiorstw, zakładów produkcyjnych. Alternatywa dla węgla, oleju opałowego i gazu. Do niedawna produkowany w Polsce pellet znany był przede wszystkim odbiorcom zachodnim. Powoli zaczyna dostrzegać go także krajowy rynek.
Pellet – materiał opałowy pochodzący ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, głównie trocin i wiórów, odpadów stolarskich i tartacznych, czasem również z wykorzystaniem kory drzewnej, słomy, słonecznika i innych materiałów organicznych. Pellety mają postać granulatu w kształcie kulek lub walców o średnicy 6-25 mm i długości kilku centymetrów.
Publikacja „Mapa wydatków energetycznych Polaków” z czerwca 2015 r. opracowana przez Instytut Badań Strukturalnych wskazuje, że w ciągu kilku najbliższych lat powinniśmy spodziewać się wzrostu cen energii ze względu na politykę ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz wyczerpywanie się nieodnawialnych źródeł energii np. węgla kamiennego.
Gospodarstwa domowe przeznaczają aż 7 proc. swoich wydatków na energię cieplną, ale to właśnie ogrzewanie dużo bardziej niż energia elektryczna, wykazuje potencjał do poprawy efektywności energetycznej w Polsce. Rośnie liczba osób oszczędzających energię – kampanie społeczne promujące gaszenie świateł w pomieszczeniach, które nie są używane, stosowanie energooszczędnych żarówek czy uszczelnianie okien przynoszą efekty. Około 35 proc. Polaków deklaruje, że jest skłonna ponosić większe wydatki na ogrzewanie poprzez wdrażanie rozwiązań ekologicznych, takich jak zakup paneli fotowoltaicznych, zakup nowoczesnego kotła na pellet lub modernizacja starego urządzenia.
Zdjęcie: 123rf