Kotły, piece, kominki

Kocioł na pellet – montaż urządzenia

Montaż i rozruch kotła pelletowego przez doświadczonego instalatora to bardzo ważny etap. Warto zdać się na specjalistę rekomendowanego przez producenta kotłów lub fachowca, który przeszedł odpowiednie szkolenie w zakresie nowoczesnych, ekologicznych urządzeń grzewczych na pellet.

Jak podkreśla jeden z użytkowników „pelleciaka” bardzo ważne jest, aby instalator, z którym współpracujemy, wiedział jak uruchomić kocioł na pellet. W przypadku niektórych producentów przydatny okazał się także serwis, który mailowo i telefonicznie odpowiada na dodatkowe pytania. Dobry producent, poza pierwszym uruchomieniem kotła, oferuje także szkolenie. Czasami jest ono bezpłatne, dlatego warto z takiej opcji skorzystać. Pozostałym osobom wystarczy przekazanie przez serwis sugerowanych nastaw. Podobną pomoc otrzymamy na forach internetowych.

Niektórzy właściciele kotłów na pellet po jakimś czasie funkcjonowania urządzeń modernizują samodzielnie instalację w celu wykorzystania wszystkich możliwości sterownika, jednak trzeba liczyć się z tym, że przez takie działanie producent może zakwestionować ewentualne zgłoszenie reklamacyjne z tytułu gwarancji. Nie warto zatem zmieniać nastaw samodzielnie nie będąc pewnym efektów takich działań lub kierując się tylko własną intuicją.

Pierwsza rzecz jaką powinno się sprawdzić jest wydajność podajnika na pellet, a ta jest zależna od kąta nachylenia rury, a także samego paliwa. Najprościej jest przygotować pojemnik na pellet i uruchomić podajnik na np. 6 minut. Po tym czasie zważyć granulat, a otrzymany wynik przemnożyć przez 10 – w ten sposób, po odjęciu wagi naczynia, otrzymamy godzinną wydajność podajnika. Wartość wbijamy do sterownika i jest ona wyjściową, w stosunku do której dobierane są pozostałe nastawy. Automatyka kotła oferuje wiele możliwości, łącznie z algorytmem PID, który polecany jest mniej doświadczonym użytkownikom, ale pozwala na uzyskanie równie zadowalających wyników spalania, co tryb standardowy. Warto jednak spędzić trochę czasu w kotłowni i obserwując proces spalania dojść do uzyskania jak najlepszych wyników pod kątem zużycia paliwa.

Zdjęcie: 123rf

Powiązane wpisy