Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń grzewczych na pellet. Mają one różną moc, stopień automatyzacji i udogodnienia, co oznacza, że ceny różnych kotłów mogą się znacząco różnić. Na co się przygotować? Na pytania redakcji odpowiada Mirosław Olszewski, współwłaściciel Alfa Term, firmy z wieloletnim doświadczeniem w branży grzewczej.
Jak wygląda codzienna obsługa urządzeń pelletowych i ile czasu zajmuje?
Codzienna obsługa urządzeń polega na okresowym (co 2–5 dni) sprawdzeniu i uzupełnieniu pelletu z jednoczesną kontrolą ilości popiołu w popielniku i jego usunięciem. Podobnie sprawdzamy palnik. Raz na tydzień powinno
się wyczyścić komorę wymiennika, ale w wielu konstrukcjach służy do tego specjalna dźwignia, która w połączeniu z systemem czyszczaków bardzo ułatwia tę czynność. Reasumując, wymaga to kilku minut, a z ewentualnym cotygodniowym czyszczeniem wymiennika może zająć ok. 10 minut. Część klientów wybiera kotły z automatycznym czyszczeniem palnika i wymiennika, wówczas należy tylko uzupełniać paliwo i usunąć popiół. Praca ta nie wymaga od użytkownika specjalistycznego wyszkolenia, posiadania odpowiednich narzędzi, przebierania się w odpowiedni strój. I co najważniejsze – kotłownia jest czysta.
Jaka jest rozpiętość cenowa między poszczególnymi urządzeniami spalającymi pellet i czym one się od siebie różnią?
Rozpiętość cenowa urządzeń wynika ze stopnia ich zautomatyzowania, czyli ograniczenia do minimum czynności obsługowych oraz z ich mocy. Ponadto niektóre kotły wyposażone są w naczynia przeponowe, co ułatwia ich montaż w układach zamkniętych C.O. Najtańsze urządzenia to koszt około 7,5 tys. zł netto. Są one wyposażone w podstawowy zbiornik na pellet z ręcznym czyszczeniem wymiennika, palnika oraz z koniecznością usuwania popiołu. Średnia cena podobnych urządzeń z automatycznym czyszczeniem palnika i wymiennika kształtuje się na poziomie od 11 do 13 tys. złotych netto. Na rynku są też w pełni automatyczne kotły na pellet, ale ich cena jest odpowiednio wyższa i waha się w granicach od 22 do 27 tys. złotych netto.
Jakie pana zdaniem są główne zalety pelletu, które sprawiają, że to paliwo staje się atrakcyjne z punktu widzenia użytkownika indywidualnego?
Według mnie pellet to bardzo atrakcyjne paliwo dla klienta indywidualnego. Oferuje duży komfort użytkowania,
niską emisję i jest łatwe do przechowywania. Pellet oznacza także czystość i brak problemów z popiołem. Dochodzi jeszcze jeden aspekt, który czyni go bardzo atrakcyjnym, a mianowicie szeroka oferta urządzeń spalających pellet. Oprócz kotłów czy palników mamy też wolnostojące ozdobne piecyki na pellet zarówno w wersji powietrznej, jak i hydro, a także kominki na pellet. Zatem nawet nie posiadając kotłowni jesteśmy w stanie ogrzać cały dom, mieszkanie czy zakład usługowy w sposób prosty i przyjemny.
Zdjęcia: 123rf, DEPI